Konferencje Krakowskie

10 Konferencja Krakowska - Małopolska - globalne wyzwania, regionalne rozwiązania - 6-7 listopada 2017

dr Krzysztof Liedel

Teatr teroryzmu

Informacja zawsze decydowała jak wyglądał początek konfliktu. To miękkie cyberbezpieczeństwo związane z dezinformacją, propagandą będzie zyskiwać na znaczeniu - stwierdził dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas  w czasie I panelu X Konferencji Krakowskiej „Europa zagrożona – współczesne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa”.

Zdaniem eksperta terroryzm jest teatrem skierowanym do tych, którzy patrzą, nie tych którzy giną. Efekty wojny propagandowej możemy obserwować na Ukrainie. Wojna informacyjna będzie domeną współczesnych konfliktów. Musimy do tego przygotować społeczeństw – zaznaczył ekspert.

Dziś wiele działań terrorystycznych przeniosło się do Internetu. Przykładem tego jest radykalizacja rekrutacji ochotników przez terrorystów, z czym nie potrafimy sobie dobrze radzić. Drugim poważnym problemem jest wykorzystywanie przez terrorystów Internetu do rozpowszechniania informacji o zamachach.

Terroryzm jest narzędziem do osiągania celów politycznych i pozostanie takim instrumentem. Zdaniem niektórych analityków najważniejszy stanie się „terroryzm jednej sprawy” do rozwiązania konkretnego problemu.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest niezbędne w walce z cyberterroryzmem. Państwo jest w stanie uczyć się od biznesu rozwiązań, ponieważ biznes szybciej wypracowuje rozwiązania w tym obszarze. Drugim niezbędnym elementem w walce z cyberterroryzmem są działania edukacyjne.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020