Konferencje Krakowskie

11 Konferencja Krakowska - Wiek wolności – od niepodległości do wyzwań przyszłości - 18–19 czerwca 2018

Konrad Piasecki

Brutalizacja debaty publicznej zamiast przemocy fizycznej – Konrad Piasecki – dziennikarz, gospodarz audycji "Gość Radia ZET” (Radio ZET) oraz programu „Piaskiem po oczach" (TVN24)

Dwie sprawy od wieków zajmują publicystów: wychowanie młodzieży i poziom debaty publicznej. Dziś uczestniczymy w kolejnym odcinku tej odwiecznej dyskusji.
Rzeczywiście obecnie nie mamy do czynienia z bójkami i przemocą fizyczną. Być może wydarzenia z 11 listopada nieco to przypominają, ale nie ma mowy o zinstytucjonalizowanych starciach ulicznych czasów II RP. Dzisiejsze emocje rozpalają się i kończą w studiach radiowych czy telewizyjnych.

Uczestnicy debaty używają języka sportu i wojny. Jest twarda walka, nie ma zwycięstwa, nie ma remisów. Tak dzieje się od trzydziestu lat. Powody są dwa. Po pierwsze, zawsze mieliśmy dwa ścierające się obozy: piłsudczyków i endeków, romantyków i pozytywistów itd. Dziś też mamy dwa obozy, ale paradoksalnie bardzo do siebie zbliżone. W końcu liderzy polityczni niedawno razem działali w opozycji. To dlatego polaryzują język, żebyśmy mogli ich odróżnić.

Brutalizacja jest więc świadoma, celowa i będzie się pogłębiać.

Po drugie, to rozwój internetu i mediów społecznościowych oraz oczekiwań internautów wobec polityków. Mają oni być kontrastowi i wyraziści, a politycy spełniają te potrzeby. Również wobec mediów pojawiają się żądania ostrych, spolaryzowanych wypowiedzi zamiast dzielenia włosa na czworo. Podstawowym sposobem oceny są kciuki w górę i w dół, a więc gesty igrzysk. To są współczesne igrzyska.

Wydawnictwa

okładka publikacji "Wiek wolności"

Organizator

Województwo Małopolskie

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020